Kartki wielkanocne DIY. Szablony i grafiki do druku

24
36522
views
kartki wielkanocne

Kartki wielkanocne sprawiły nam w tym roku wiele radości. Dziecię wyżyło się artystycznie. Ja z nostalgią cofnęłam się do czasów, w których ręcznie robione i tradycyjnie wysyłane kartki należały do moich „obowiązków” przedświątecznych. Spędziliśmy razem miło czas, a na dodatek sprawimy niespodziankę krewniakom i znajomym.

I tak już będzie co święta, bo życzenia świątecznie przesyłane drogą elektroniczną już dawno nam się przejadły.

Chciałabym pokazać dziecku, że przesyłanie życzeń świątecznych nie musi sprowadzać się do klawiatury komputera, manipulowania kciukami, a zwłaszcza znajomości skrótów „kopiuj/wklej”. W ten sposób zbyt dużo dobrego nas omija, bo przecież im więcej z siebie dajemy, tym tak naprawdę więcej sami otrzymujemy. Radość z dawanie i sprawiania niespodzianek może być dużo fajniejsza niż bycie obdarowywanym i warto pokazać to dzieciom. A pomyślcie tylko, o ile można tą radość pomnożyć, jeśli zaangażujemy w to wszystko pracę rąk własnych.

Kartki Wielkanocne DIY

Żeby zachęcić Was do tej odrobiny wysiłku, pokażę Wam nasz sposób na ręcznie robione kartki wielkanocne. Dostaniecie ode mnie pomocne materiały mojego autorstwa: szablony, rysunki, teksty, przy pomocy których również możecie zrealizować takie warsztaty. W myśl tego co zostało wyżej powiedziane: nie mogłam oprzeć się przyjemności podzielenia się tym z Wami :)

Co będzie nam potrzebne?

 • wydruki
 • nożyczki, nożyk introligatorski
 • klej, taśma dwustronna (najlepiej piankowa)
 • kredki, pisaki, markery, pastele itp.

Wykonanie krok po kroku

1. Drukujemy poszczególne elementy: szablony, rysunki, życzenia (wszystkie pliki możecie pobrać na końcu). Szablony i rysunki najlepiej wydrukować na grubszym papierze. Ja wykorzystałam w tym celu blok techniczny A4 biały i kolorowy, a nawet ich tekturowe tyły. Natomiast życzenia, które będziemy wklejać w środek, można wydrukować na zwykłym papierze do drukarek.

kartki wielkanocne

2. My zaczęliśmy ozdabiać szablony w formie niewyciętej i niezłożonej. Doszłam do wniosku, że mój dwulatek za bardzo rozpraszałby się tą nietypową formą i wyciętymi kształtami. W przypadku starszych dzieci, można zacząć od wycięcia i złożenia szablonów a dopiero po tym zabrać się za ozdabianie (patrzcie punkt 3).

Na zdjęciach nie widać zbyt dobrze wydruków, gdyż są bardzo delikatne, ale zauważycie je jeśli dobrze się przypatrzycie.

kartki wielkanocnekartki wielkanocnekartki wielkanocnekartki wielkanocne

Postawiliśmy na różne techniki i oprócz kredek, pisaków i markerów, wykorzystaliśmy także suche pastele. Te ostatnie to chyba ciąg dalszy moich retrospekcji, bo jako dziecko najbardziej lubiłam nimi tworzyć właśnie kartki świąteczne.

Pastele najlepiej prezentują się na ciemnych kartkach. Są suche i brudzące nawet bardziej niż kreda, dlatego wymagają utrwalenia. Pastele suche utrwalamy fiksatywą, którą kupimy w sklepach dla plastyków lub domowym sposobem czyli lakierem do włosów. Jeżeli nie tworzymy zbyt często pastelami nie warto inwestować w fiksatywę. Lakier do włosów – im tańszy tym lepszy – również się sprawdzić. Należy tylko uważać, aby nie zrobić nim zacieków, czyli spryskiwać pracę z odległości 30-40 cm.

Na czarnym papierze nie sposób było nadrukować szablonu, dlatego w tym wypadku odrysowałam na nim ręcznie jeden z wydruków.

kartki wielkanocnekartki wielkanocnekartki wielkanocne

3. Wycinamy i zginamy szablon. Nie byłam pewna, czy sposób wycięcia i zginania będzie łatwy do odczytania ze zdjęć, dlatego stworzyłam dla Was poniższy rysunek pomocniczy.

To wersja odwrotna do tej wykonywanej przez nas, gdzie najpierw wycinamy szablon i następnie go ozdabiany. Nasz kształt możemy też wykleić bibułą, kolorowymi paskami z papieru lub wstążeczkami, tak naprawdę im dziecko starsze, tym więcej możliwości i pomysłów przyjdzie Wam do głowy.

kartki wielkanocnekartki wielkanocne

Nacięłam kształt nożykiem, aby następnie łatwiej wyciąć go nożyczkami.

kartki wielkanocnekartki wielkanocnekartki wielkanocnekartki wielkanocne

Jeżeli przy zginaniu powstały nam jakieś nierówności, docinamy je nożykiem.

kartki wielkanocne

4. Sklejamy ze sobą dwie warstwy pierwszej strony.

kartki wielkanocne

5. Wycinamy i przyklejamy elementy, którymi chcemy ją ozdobić. Ja użyłam w tym celu dwustronnej taśmy piankowej, dzięki czemu nasze kartki wielkanocne zyskały ciekawy, przestrzenny wygląd. Dwustronną piankową taśmę kupimy w sklepach dla plastyków, supermarketach lub marketach budowlanych.

kartki wielkanocnekartki wielkanocne

Poniżej tył i przód  kartki.

kartki wielkanocne

6. Wklejamy w środek kartki wycięte życzenia. Możemy zdobić to na wiele sposobów. W niektórych kartkach wykorzystaliśmy wcześniej odcięte od szablonu prostokąty, rozmiarem idealnie wpasowują w format kartki.

kartki wielkanocnekartki wielkanocne kartki wielkanocne

7. Wycinamy elementy, ozdabiamy i wykańczamy wszystkie kartki wielkanocne według uznania.

kartki wielkanocnekartki wielkanocnekartki wielkanocnekartki wielkanocnekartki wielkanocnekartki wielkanocnekartki wielkanocnekartki wielkanocnekartki wielkanocne

kartki wielkanocne

kartki wielkanocne

kartki wielkanocne

kartki wielkanocne

kartki wielkanocne kartki wielkanocne

kartki wielkanocne

Nasze kartki wielkanocne gotowe! Teraz Wasza kolej

Jeżeli spodobały Wam się nasze kartki i już zacieracie ręce, żeby pobrać pliki i zorganizować podobną zabawę we własnym domu, będzie nam bardzo miło, jeśli podzielicie się tą radością z innymi.

Możecie polubić lub udostępnić ten post poniżej albo zrobić to bezpośrednio na naszym Facebooku ← Natomiast każdy zostawiony komentarz to dla mnie ogromna radość oraz znak, że to co udostępniam do Was trafia.

I jak już przy tym jesteśmy, to nie spieszcie się z wizytą na poczcie i wysyłaniem dzieł Waszej pracy, bo w następnej kolejności pokażemy Wam, jak zrobić świąteczne koperty do kompletu (ed. koperty już na Was czekają! → TUTAJ)

Bądźcie z nami i bawcie się dobrze! :)

Pliki do pobrania

kartki_wielkanocne_rysunki kartki_wielkanocne_życzenia

kartki_wielkanocne_szablon_zając kartki_wielkanocne_szablon_jajo

 

 • Edi

  Jak zawsze, pomysłowo i cudnieUwielbiamy Twoje wpisy i pomysły, którymi się z nami dzielimy

  • mamarak

   Dziękuję :*

 • Oryginalne i niebanalne :D Najbardziej podoba mi się ta czarna :)

  • mamarak

   Mi też! :D

 • Także tego, drukujemy! Tylko życzenia sami skrobniemy :D

  • mamarak

   I super! Miałam pisać, że samodzielnie wypisane życzenia to najlepszy pomysł, a to taka wersja dla dwulatka, ale gdzieś mi to po drodze umknęło ;) Na szczęście Niezastąpiony Belfer czuwa ;)

 • szpaczek1

  Zupełnie przez przypadek okazało się, że w kolorowym papierze który zalegał od roku na parapecie jest taki fajny kolor „pakowny”, a moja drukarka najtańsza z możliwych super daje sobie radę z trochę sztywniejszym papierem. Tylko żeby moja czterolatka miała tyle cierpliwości, żeby skończyć chociaż jedną kartkę … Bardzo dziękuję za fajne wzory :D

 • szpaczek1

  Zupełnie przez przypadek okazało się, że w kolorowym papierze który zalegał od roku na parapecie jest taki fajny kolor „pakowny”, a moja drukarka najtańsza z możliwych super daje sobie radę z trochę sztywniejszym papierem. Tylko żeby moja czterolatka miała tyle cierpliwości, żeby skończyć chociaż jedną kartkę … Bardzo dziękuję za fajne wzory :D

 • Nie ma wyjścia, w tym roku musimy przynajmniej jedną ( choć mam nadzieję, że pójdziemy za ciosem) własną kartkę zrobić i wysłać :) A jeśli się nam już uda to oczywiście będziemy się chwalić :)

  • mamarak

   Koniecznie musisz się pochwalić! Uda Wam się na pewno :)

 • Magda

  Dziękujemy za pomoc! „Kartki świętowe” już gotowe :) Koperty zapewne jutro :)
  IMG_1219.JPG
  http://zapodaj.net/6a4df318d994b.jpg.html

  • mamarak

   Przepięknie Wam to wyszło! Jestem zachwycona :)

 • Cudowny pomysł dla młodszych dzieci, no i pełna kooperacja z rodzicem ;)

  • mamarak

   Dziękuję. A z rodzicem zawsze raźniej :D

 • Joanna Siewko

  Co to za grube markery czarne i to…. to drugie grube? :D Nawet nie wiem czy to kredka czy marker :D

 • Cotakpachnie?

  Ale super!!!! będę tworzyć kartki !!!! ale mam pytanie, taka kartka z szarego papieru bez problemu wchodzi do drukarki?

  • U nas bez problemu :) Przy wydruku wejdź tylko w ustawienia/właściwości i ustaw na papier o wyższej gramaturze. Albo idź na żywioł, ja najczęściej tak robię :D

   • Cotakpachnie?

    hahaha ja też idę zazwyczaj na żywioł a później mąż wrzeszczy, że znowu coś zepsułam <3

 • daryjka

  Cudowności :-D w weekend zabieramy się do pracy :-)

  • Ale fajnie! :D Bardzo się cieszę, że mogłam „zorganizować” Wam zajęcie :D

 • Katarzyna Wójcik Respendowicz

  Matko jedyna! Czy do narysowania jaja naprawdę potrzebny jest szablon?!

  • „Nie potrafię nawet prostego kółka narysować” – bardzo często tak właśnie określają swoje umiejętności ludzie dorośli, z którymi rozmawiam. Grunt to nie oceniać, bo czasami jeden niewinny szablon wystarczy, żeby odblokować ograniczenia, które narastają w głowie przez lata :) Pozdrawiam!

 • Ewa Nowak

  Będą kartki wielkanocne! Dziękuję i pozdrawiam! :)