Kategorie
Prace plastyczne

Malowanie na lodzie i inne zabawy z lodem

Zabawy z lodem to świetny sposób na urozmaicenie klasycznych zajęć plastycznych. Malowanie na lodowej tafli dostarcza nowych doznań i zaskakujących obserwacji.

Zadeklarowani artyści będą zaciekawieni od pierwszego maźnięcia pędzlem. Za to dzieci, które nie darzą prac manualnych zbyt dużym zainteresowaniem, mają szanse przy rodzicielskiej asyście przełamać pierwsze lody niechęci i przekonać się, że malowanie to jednak nie taka całkiem nuda i strata czasu, jak im się dotychczas zdawało.U nas zabawy z lodem najczęściej dzieją  się latem, ale dostrzegając ten potencjał oraz poziom frajdy, jaki ma przy nich mój trzylatek, postanowiłam zmienić ich status na całoroczny.

Zabawy z lodem. Czego potrzebujemy?

Zabawom z lodem i malowaniu na lodzie sprzyja odrobina wolnego miejsca w zamrażalniku lub też minusowa temperatura za oknem. Do tego nie za głębokie, ale też nie za płytkie naczynie, w którym można zamrozić około dwu centymetrową warstwę wody. Może to być taca, głęboki talerz, niewysoki plastikowy pojemnik. My wybraliśmy ceramiczną formę do pieczenia ze względu na jej biały kolor. Potrzebne nam będą także farby akwarelowe lub plakatowe, pędzle i pojemnik z wodą.

Przynajmniej kilka godzin przed planowaną  zabawą, nalewamy do naczynia wody i wstawiamy je do zamrażalnika. Byłoby idealnie, gdyby naczynie miało białą barwę, ale jeśli takim nie dysponujemy spróbujmy przed nalaniem wody położyć na jego dnie białą kartkę. Naczynie warto w miarę możliwości wypoziomować, ale nic się nie stanie, jeśli tafla wyjdzie nam nierówna. Nam tym razem wyszła „z górką” i okazała się dodatkowym urozmaiceniem.

Kiedy woda zamarznie, możemy zaczynać zabawę.

zabawy z lodem

Malowanie na lodzie i inne zabawy z lodem

Zanim zaprosiłam dziecię do zabawy, sama postanowiłam się zabawić. Dzięki temu ze szczegółami mogę opisać Wam, jakie to fantastyczne uczucie, kiedy nakładacie farbę pędzlem, a ta zamarza po zetknięciu z lodową taflą. Wodna farba zostaje niemal natychmiast „utrwalona”! Możemy to sprawdzić gładząc po niej palcem. Farba zacznie puszczać dopiero pod wpływem naszego ciepła. Efekt ten słabnie z czasem, czyli wraz z topnieniem lodu. Kolory stopniowo zaczynają się mieszać, a my doświadczamy kolejnych efektów.

zabawy z lodem zabawy z lodem zabawy z lodem

Bardziej świadomi obserwatorzy mogą podziwiać te wszystkie piękne przejścia tonalne i kolorowe „pajączki”. Na młodszych dzieciach większe wrażenie zrobi samo obcowanie z lodem. Maluje się po nim jak po szkle. Jego właściwości fascynują. Jest zimny. Z czasem mokry. Jeszcze bardziej mokry. I kruchy. Dla nas to oczywistość, dla takiego trzylatka rzecz niesłychana. Zmiana ciała stałego w ciecz i to podkolorowana przez obecność farby. Coś pięknego!

zabawy z lodem zabawy z lodem

W międzyczasie odbiliśmy jeszcze nasze malowidło na kartce, żeby został po nim jakikolwiek ślad. Następnym razem zrobimy to wcześniej, zanim wszystkie kolory się ze sobą wymieszają

Kiedy już wszystkie kolory zmieszały się w jeden, lód powoli zaczął się kruszyć, a dziecię odkryło, że może mu w tym pomóc pędzlem, podsunęłam mu inne narzędzie.

zabawy z lodem zabawy z lodem zabawy z lodemzabawy z lodem

Jeśli macie w domu równie żywiołowy egzemplarz, zapewne narobi wokół siebie trochę bałaganu. Jeśli macie z tym „problem” wybierzcie na samym początku farby akwarelowe. Przy nich bałagan ogranicza się do starcia wody. A jeśli zaliczacie się do osób wyjątkowo wrażliwych i wizja kucie lodu w salonie znacząco osłabia Wasze dobre samopoczucie, zamiast noża wybierzcie kubeczek z ciepłą wodą i łyżeczkę. Szuflowanie ciepłej wody, wytapianie lejów i kraterów w lodowcu, nie jest aż tak inwazyjne, a dorównuje zabawie w lodołamacz.

zabawy z lodem zabawy z lodem

Pozwólmy dziecięciu poeksperymentować samodzielnie. Jeśli dziecku z różnych przyczyn brak swobody w obliczu prac manualnych, wspomóżmy je pytaniem pomocniczym lub wyjdźmy z inicjatywą.

Co się stanie, jeśli znów użyjemy farby? Czy po lodzie da się rysować pastelami olejnymi? A gdyby tak następnym razem użyć plastikowej pipety i ciepłej wody z barwnikami?

Kto pyta i szuka odpowiedzi, ten zawsze ma pełne ręce roboty ;)

zabawy z lodem zabawy z lodem zabawy z lodem zabawy z lodem

Jeśli spodobało Wam się nasze lodowe czary-mary, zapraszamy także tutaj:

1. Ciepło-zimno. 3 pomysły na prace plastyczne z foremkami

2. 30 zabaw nie tylko plastycznych, czyli w co się bawimy latem

Autor: Mamarak

Cześć! Jestem Martyna i bardzo bym chciała, żeby rodzice małych dzieci wiedzieli to samo, co ja. Każde dziecko jest artystą, a rozwijanie poprzez sztukę to dobry początek, żeby stać się człowiekiem sprawczym i samodzielnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *