Kategorie
Prace plastyczne

7 pomysłów na zabawę i prace plastyczne z plasteliny

Czy też odnosicie wrażenie, że plastelina którą tak dobrze pamiętamy z lat swojego dzieciństwa, odeszła jakby trochę do lamusa? Że współczesne dzieci, są ulepione z zupełnie innej masy? Tak jest, Kochani. Rośnie nam pokolenie delikatne, gładkie i rozlazłe jak ciastolinowa babeczka. Zupełnie różne od nas, zahartowanych, bo wyciosanych z rosyjskiej plasteliny, którą trzeba było trzy dni ogrzewać w dłoniach, aby dało się z niej cokolwiek uformować.

Tak jest, Kochani. Tylko pogrywam sobie z Wami.

W pracach plastycznych najciekawsza, czyli najbardziej zachęcająca do zabawy jest różnorodność i brak rutyny. Wykorzystywanie różnych technik, narzędzi i materiałów. Ciastolina, glina, masa papierowa tudzież plastelina. Każda inna, wszystkie dobre tak samo.

Po prostu odnoszę wrażenie, że przy obecnej różnorodności wśród artykułów plastycznych, najczęściej zdarza się nam zapominać lub nie doceniać tej ostatniej. Całkiem niesłusznie, bo plastelina to bardzo wdzięczny i wszechstronnie uzdolniony materiał, do tego tani i łatwo dostępny, który można wykorzystać na wiele sposobów. Jestem niemal pewna, że przynajmniej kilka z poniższych propozycji, będzie dla Was niemałym zaskoczeniem.

7 pomysłów na zabawę i prace plastyczne z plasteliny

1. Stempelki z plasteliny

Jeden z moich ulubionych sposobów na wykorzystanie wymieszanej i brudnej plasteliny – pozostałości po innych pracach plastycznych. Z plasteliny możemy ulepić stempelek o dowolnym kształcie. Wystarczy przykleić go do drewnianego klocka lub kawałka tektury, użyć farb i stworzyć swój stemplowany obraz.

Nasza zabawa miała nawet swoją chronologię i fabułę. Najpierw niebo zasnuło się chmurami, spadł deszcz, a wśród zielonych traw pojawiły się ślimaki.

plasteliny plastelinyplasteliny plasteliny plastelinyplasteliny

2. Przyklejanie i rozcieranie plasteliny na szkle

Bardzo ciekawe doświadczenie. Kto odważny, może spróbować tego na okiennej szybie. My tym razem postanowiliśmy ozdobić słoik, co do którego od dawna miałam pewne plany. Rozgniatanie i rozsmarowywanie plasteliny na szkle dostarcza nieco innych bodźców niż robienie tego samego na kartce. Sami musicie spróbować i ocenić.

Utrzymanie słoika w rączkach i równoczesne lepienie może sprawiać pewne problemy, dlatego początkowo musiałam w tym nieco pomóc i przytrzymywać słoik. W późniejszym etapie, kiedy plastelina pokryła już niemal cały obwód słoika, stało się to dużo prostsze, bo szkło zyskało właściwości antypoślizgowe.

Na koniec, żeby plastelina nie „łapała” brudu i wszędobylskich pyłków, a słoik mógł pełnić praktyczną funkcję w mojej pracowni, przemalowałam ją grubą warstwą werniksu akrylowego (można użyć też wikolu lub kleju typu magic).

plastelinyplastelinyplastelinyplasteliny

3. Figurki z plasteliny

Klasyczne lepienie figurek z plasteliny to świetna zabawa i ćwiczenie manualne pod warunkiem, że dziecko jest już nieco starsze. Dla maluchów takich jak mój trzylatek proponujemy nasz ulubiony motyw przewodni, czyli ślimaki z plasteliny.

Proste, a równocześnie angażujące manualnie. Najpierw kulamy wałeczki, potem zwijamy je w muszelkę, doklejamy naszego mięczaka i tak przynajmniej z kilkanaście razy, bo moje dziecię uwielbia lepić ślimaki. Bawimy się tak odkąd skończyło dwa lata. Tym razem syn pokusił się nawet o kolorową trawę dla ślimaków.

W tym wpisie znajdziecie inne wariacje tej zabawy: Ślimak krok po kroku i zabawy manualne z dwulatkiem

plasteliny plasteliny plasteliny plasteliny plasteliny

4. Rysowanie węglem i plasteliną

Bardzo się ciesze, że nadarzyła się okazja, aby przypomnieć Wam tę technikę. Jeśli nigdy wcześniej nie rysowaliście węglem, polecam go Waszej uwadze.

Jeśli macie w domu niemowlaka, możecie zapoznać go z węglem zanim jeszcze kupicie dla niego pierwsze kredki. Dodajcie do tego trzylatka i plastelinę, a otrzymacie zajęcie wciągające na kilka kwadransów.

Używając kawałka plasteliny możemy rysować poprzez ściąganie nadmiaru węgla oraz robienie stempelków poprzez „odejmowanie”.

Więcej słów i zdjęć na temat tej zabawy znajdziecie w tym wpisie: Rysowanie węglem i plasteliną. W jakim celu wynaleziono pralkę?

rysowanie węglem rysowanie węglem rysowanie węglem

5. Plastelinowe drzewo

Był taki czas, że moje dziecię zaraz po przebudzeniu znało tylko dwa słowa. Mama, drzewo! Doprawdy, czasem wybory trzylatka stanowią dla mnie prawdziwą zagwozdkę.

Dla mnie osobiście to najnudniejsza zabawa pod słońcem, bo odpowiadam za konstrukcję pieńka i gałęzi. Bywało, że po kilka razy dziennie. Zadaniem dziecka jest lepienie kuleczek i przyklejanie (rozgniatanie) ich w charakterze liści. Dla mojego dziecka to przednia zabawa i fantastyczne ćwiczenie manualne. Dla mnie sygnał, że warto zaparzyć sobie kawę ;)

plasteliny plasteliny plasteliny

6. Wyklejanie szlaczków i lepienie po konturze

Zabawa polega na tym, że rysujemy na kartce jakiś kształt lub zestaw kształtów. W naszym przypadku królują kropki i zygzaki, które rysuję ja. Natomiast dziecię zakleja je plasteliną w taki sposób, aby wiernie oddać ich kształt. Idąc tym tropem, kropeczki są zaklejane kulanymi kuleczkami, natomiast zygzaki turlanymi wałeczkami.

Zabawę tę można w łatwy sposób modyfikować i dostosowywać do wieku dziecka. Starsze dzieci mogą wyklejać bardziej skomplikowane rysunki. Może to być tylko kontur, może być też wypełnienie.

W przypadku trzylatka zabawa ta wymaga od niego skupienia i precyzji, dlatego często stosujemy ją w ramach wyciszenia i na koniec zabaw z plasteliną.

plasteliny plasteliny

7. Odbijanie grafik z plasteliny

Na koniec zestawienia mój zdecydowany nr 1. To zabawa, do której nie potrzebujecie nawet dziecka. Sama uwielbiam się tak bawić, kiedy syn jest akurat w przedszkolu. Mało tego, ostatnio przy pomocy plastelinowych odbitek realizowałam zlecenie w ramach mojej pracy zawodowej.

Na plastelinowej matrycy tworzycie rysunek i wydłubujecie go przy pomocy wykałaczki lub wsuwki do włosów. Następnie pokrywacie matryce farbą i odbijacie rysunek na papierze, tworząc w ten sposób przepiękna grafikę techniką wypukłodruku.

Dokładny opis tego procesu, masę zdjęć i kilka przydatnych wskazówek oraz słów na temat grafiki warsztatowej znajdziecie w tym wpisie: Odbijane z plasteliny. Nowa eksperymentalna technika plastyczna

plasteliny

Kochani, bardzo jestem ciekawa, czy sami często korzystacie z plasteliny, bo może moje odczucia, o których pisałam na początku są całkowicie nietrafione? Dajcie też znać, czy podobają Wam się nasze plastelinowe inspiracje.

Ściskam!

martyna

Autor: Mamarak

Cześć! Jestem Martyna i bardzo bym chciała, żeby rodzice małych dzieci wiedzieli to samo, co ja. Każde dziecko jest artystą, a rozwijanie poprzez sztukę to dobry początek, żeby stać się człowiekiem sprawczym i samodzielnym.

7 odpowiedzi na “7 pomysłów na zabawę i prace plastyczne z plasteliny”

Plastelina jest często używana podczas prac plastycznych w naszym przedszkolu ale zazwyczaj na zasadzie zaklejenia jakiegoś kształtu np. Narysowany motylek i dziecko zakleja go plastelina w dowolny sposób. U nas matrycę z plasteliny przyjęły się głównie u mnie ale córka polubiła odbijanie kształtów na kształt punktu 1. Lubi również tworzyć figurki głównie bałwana ;)
Ale musimy koniecznie spróbować z tym słoikiem bo akurat szukałam inspiracji na jakieś naczynka na długopisy kredki itp. ;)

Musze jej pokazać ślimaka (my w domu za często nie używaliśmy plasteliny) to ma szansę przebić bałwana i zepchnac go na druga lokatę ;)

Pomysłowe. U mnie dzieci to najbardziej lubią spędzać czas na podwórku staram im się znaleźć kreatywne zajęcia. Takimi plastycznymi pracami bardziej w przedszkolu się zajmują. Nawet ostatnio przed dniem dziecka robili żelowe świeczki. Przyjechali do przedszkola z warsztatami modrasova i pokazywali jak się robi takie rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *