Cześć!

Nazywam się Martyna Pazera i jestem graficzką-plakacistką, trochę wolnym ptakiem, a trochę mamarakiem. Mieszkam w Starogardzie Gdańskim, gdzie współtworzę Wspólną pracownię, projektuję plakaty i działam dla kultury. Pod warunkiem, że nie tworzę akurat z dziećmi jakiegoś super ważnego projektu.

Najpierw był mamarak

Kiedy w 2015 roku zaczynałam pisać bloga, nie podejrzewałam, że tak bardzo polubię się z pisaniem i że wpłynie ono na to, co teraz robię.

Mamarak bardzo szybko rozbił bank popularności, i spora w tym zasługa Pozytywnego Kalendarza, a ilość czytelników odwiedzających ten blog miesięcznie dawno temu poleciała w kosmos moich oczekiwań.

Moje podejście do tworzenia i pomysły na prace plastyczne przyciągnęły do mnie wiele ważnych dla mnie osób i nie straciły na aktualności nawet wtedy, kiedy przestałam publikować nowe teksty.

Mamarak stał w miejscu przez ponad dwa lata, tymczasem w moim życiu sporo się zmieniło.

Pazera projektuje

Po pierwsze i najważniejsze wróciłam do projektowania plakatów zaangażowanych i wyszłam z Internetu, żeby działać w realnej przestrzeni mojego miasta, a jako artystka zaczęłam bardziej świadomie pracować na swoje nazwisko.

Zrealizowałam dwa stypendia artystyczne i kontynuuje projekt “Legendy miejskie”, w ramach którego napisałam na nowo i zilustrowałam dziesięć mało znanych starogardzkich legend, żeby w przyszłości upowszechnić je także drukiem.

Miałam najdłuższą w historii Galerii A wystawę indywidualną, brałam udział w kilku biennale plakatu w kraju i za granicą, stworzyłam z synami milion pięćset ważnych projektów, zaczęłam robić papier ze śmieci czerpany i dłubać dłutem w starym PCV, i upewniłam się, że bycie artystką to jest właśnie ten rodzaj wolności i odpowiedzialności, który kręci mnie najbardziej.

Wspólna Pracownia

W 2020 roku razem z Mileną – Introligatorką otworzyłam Wspólną Pracownię, która jest wylęgarnią artystycznych projektów i śmiałych pomysłów na przyszłość, które mają wpływać na oblicze moje miasta.

Na tej stronie opisuję moje najważniejsze projekty. Upowszechniam starogardzkie legendy. Przechowuję archiwalne teksty mamaraka, bo to ważna i cały czas aktualna część mojej historii. Eksperymentuję z grafiką warsztatową i rozwijam swoje plakaty. Uczę się, jak promować to, co tworzę, żeby miało ręce i nogi, a zwłaszcza poczucie, że działam zgodnie ze swoimi zasadami.

Możesz mi w tym pomóc, czytając moje teksty albo obserwując mnie na Instagramie.

@pazeraprojektuje – tu pokazuję moje projekty.
@wspolnapracownia – a tu życie we wspólnej pracowni.


Ściskam ze Starogardu Gdańskiego🖤
Martyna Pazera