Cześć!

Nazywam się Martyna Pazera i jestem graficzką-plakacistką, trochę wolnym ptakiem, a trochę mamarakiem. Mieszkam w Starogardzie Gdańskim, gdzie współtworzę Wspólną pracownię, projektuję plakaty i działam dla kultury. Pod warunkiem, że nie tworzę akurat z dziećmi jakiegoś super ważnego projektu.

Kiedy w 2015 roku zaczynałam pisać bloga, nie miałam ani odwagi, żeby podpisywać się nazwiskiem, ani świadomości kim jestem, dlatego wymyśliłam mamaraka.

Mój blog bardzo szybko rozbił bank popularności, i spora w tym zasługa Pozytywnego Kalendarza, a ilość czytelników odwiedzających mamaraka miesięcznie dawno temu poleciała w kosmos moich oczekiwań.

Moje podejście do tworzenia i pomysły na prace plastyczne przyciągnęły do mnie wiele ważnych dla mnie osób i nie straciły na aktualności nawet wtedy, kiedy przestałam publikować nowe teksty.

Blog stał w miejscu przez ponad dwa lata, tymczasem w moim życiu wydarzyło się całkiem sporo.

Wróciłam do projektowania plakatów zaangażowanych, zrealizowałam dwa stypendia artystyczne, dałam się namówić na wystawę indywidualną, brałam udział w kilku biennale plakatu w kraju i za granicą, stworzyłam z synami milion pięćset ważnych projektów, zaczęłam robić papier ze śmieci i dłubać dłutem w starym PCV, i poczułam, że bycie artystką to jest właśnie ten rodzaj wolności i odpowiedzialności, który kręci mnie najbardziej.

W 2020 roku otworzyłam Wspólną Pracownię, którą dzielę z koleżanką introligatorką. W niej tworzymy, wspieramy się. Ona jest rzemieślniczką, ja jestem artystką i chyba w końcu jestem na dobrej drodze, żeby to w sobie przepracować.

Na tej stronie opisuję moje najważniejsze projekty. Upowszechniam starogardzkie legendy. Przechowuję archiwalne teksty mamaraka, bo to ważna i cały czas aktualna część mojej historii. Eksperymentuję z grafiką warsztatową. Przekładam to na plakaty i odkrywam swoje symbole. Zadaję sobie dużo pytań. Uczę się, jak promować to, co tworzę, żeby miało ręce i nogi, a zwłaszcza poczucie, że działam zgodnie ze swoimi zasadami.

Możesz mi w tym pomóc, czytając moje teksty albo obserwując mnie na Instagramie.

@pazeraprojektuje – tu pokazuję moje projekty.
@wspolnapracownia – a tu życie we wspólnej pracowni.


Fajnie, że jesteś. Ściskam ze Starogardu Gdańskiego🖤
Martyna Pazera