Cześć!

Nazywam się Martyna Pazera i jestem graficzką-plakacistką, trochę wolnym ptakiem, a trochę mamarakiem. Mieszkam w Starogardzie Gdańskim, gdzie współtworzę Wspólną pracownię, projektuję plakaty i działam dla kultury. Pod warunkiem, że nie tworzę akurat z dziećmi jakiegoś super ważnego projektu.

Kiedy w 2015 roku zaczynałam pisać bloga, nie miałam jeszcze odwagi, żeby podpisywać się swoim imieniem i nazwiskiem, dlatego wymyśliłam mamaraka. Zyskał on spore grono wiernych czytelników, a moje podejście do tworzenia wspólnie z dziećmi i pomysły na prace plastyczne nie straciły na aktualności nawet wtedy, kiedy przestałam publikować nowe teksty.

Blog stał w miejscu ponad dwa lata, ale u mnie działo się całkiem sporo.

Wróciłam do projektowania plakatów niezależnych, zrealizowałam dwa stypendia artystyczne, dałam się namówić na wystawę indywidualną, brałam udział w kilku biennale plakatu w kraju i za granicą, stworzyłam z synami milion pięćset ważnych projektów, zaczęłam robić papier ze śmieci, znalazłam sposób na ponowne wykorzystanie wydruków na spienionym PCV i poczułam, że już nie chcę projektować dla marek i innych biznesów, bo mam zupełnie inne patrzenie na świat i ciekawsze rzeczy do roboty.

W 2020 roku otworzyłam Wspólną Pracownię, którą dzielę z koleżanką introligatorką. W niej tworzymy, wspieramy się, a ja nareszcie czuję, że jestem właściwym człowiekiem na właściwym miejscu i mogę robić te wszystkie rzeczy, które ciekawiły mnie od dziecka.

pazera

Na tej stronie opisuję moje najważniejsze projekty. Upowszechniam starogardzkie legendy. Dzielę się pomysłami na prace plastyczne z dziećmi. Eksperymentuję z grafiką warsztatową. Kombinuję, jak tworzyć jeszcze bardziej odpowiedzialnie, wykorzystując wszystko, co już mam w pracowni. Zadaję sobie dużo pytań. Uczę się, jak promować sztukę, żeby to miało ręce i nogi, a zwłaszcza poczucie, że sprzedaję ją zgodnie ze swoimi zasadami.

Możesz mi w tym pomóc, czytając moje teksty albo obserwując mnie na Instagramie.

@pazeraprojektuje – tu pokazuję moje projekty.
@wspolnapracownia – a tu życie we wspólnej pracowni.


Dziękuję, że poświęcasz mi swój czas
M a r t y n a