Kategorie
Do druku Prace plastyczne

Owoce i warzywa. Pobierz 36 ilustrowanych kart do zabawy i nauki

Hej Kochani! Mam ja dzisiaj dla Was najprawdziwszy cud nad Wisłą. No może nie aż taki, żeby kilkuletnie niejadki zaczęły w magiczny sposób jeść owoce i warzywa, taką mocą nie dysponuję, ale słowo Wam daję, że i tak będziecie oczarowani.

Narysowałam te wszystkie truskawki, fasole, wiśnie i kalafiory z myślą o moim starszym dziecku, aby umilić nam czas i mimochodem nauczyć się czegoś w trakcie wspólnej zabawy. Teraz udostępniam je Wam.

36 owocowo-warzywnych kart możecie pobrać sobie za miłe słowo. Pliki pdf w dwóch wersjach, czarno-białej i kolorowej, znajdziecie na samym dole tego wpisu.

Pokażę Wam także genialną owocowo-warzywną zabawę, którą „zajadamy” się od kilku tygodni. Istnieje spora szansa, że Wasze dzieci również oszaleją na jej punkcie.

36 ilustrowanych kart do zabawy i nauki

Kilkulatki mogą ćwiczyć z nimi nazewnictwo, poznawać warzywa i owoce, ćwiczyć rozróżnianie kolorów, segregować je według rodzajów, kształtów, smaków lub znanych Wam potraw. Jeśli wydrukujecie sobie dwa komplety, możecie grać nimi w Memo, czyli grę pamięciową, w której zadaniem jest odnajdywanie par. Możliwości jest naprawdę sporo i jestem pewna, że sami znajdziecie niejedno zastosowanie.

Karty warto wydrukować na grubszym papierze lub zalaminować. Wersję czarno-białą możecie samodzielnie pokolorować, co dla entuzjastów będzie dodatkową atrakcją. Wersja kolorowa sprawę Wam ułatwia, z nią wystarczy tylko przyciąć karty i zabawa gotowa.

owoce i warzywa

owoce i warzywa

Ciastolinowa zupa. Owoce i warzywa lepione na miękko

Ta zabawa była nam dobrze znana zanim jeszcze powstały ilustrowane karty. Bawiliśmy się tak od dawna pod wpływem prostej dziecięcej książeczki, w której wszystkie owoce i warzywa zostały ulepione z plasteliny.

Pewnego razu wpadliśmy na pomysł, aby ulepić je naprawdę, pokroić na małe kawałki i ugotować z nich owocowo-warzywną zupę.

Jedliśmy już zupę gliniastą i plastelinową, ulepioną z masy solnej i sodowej. Jednak doszliśmy do wniosku, że najlepiej smakuje ta z domowej ciastoliny. Przygotowujemy ją według naszego przepisu: Ciastolina bez gotowania. Jak zrobić i jak przechowywać? a potem, lepimy, tniemy, mieszamy, aż cała wyparuje.

owoce i warzywaowoce i warzywa

owoce i warzywa owoce i warzywa owoce i warzywa

Zasady tej zabawy są bardzo proste. Dziecię losuje lub wybiera jeden owoc lub warzywo, powtarza za mną jego nazwę, jeśli go nie zna, potem wybiera z ciastoliny kolory, których trzeba użyć i nazywa je wszystkie.

Lepienie warzyw i owoców to głównie moje zadanie, ale od czasu do czasu dziecię przyjdzie mi z pomocą lub zapragnie coś poprawi. Podobieństwo do warzyw i owoców z obrazka bywa często umowne. Kiedy nie mamy jakiegoś koloru, musimy go sobie wyobrazić i zastąpić innym.

Dziecię ugniata, tnie wszystko na małe kawałeczki i wrzuca do wiaderka. Zupa jest gotowa, kiedy przynajmniej 3/4 wiaderka zostaje zapełnione i to wcale nie są moje wytyczne. Następnie podniebienie całej rodziny jest pieszczone tym wykwintnym bukietem. Nieważne czy rodzina akurat je, śpi, czy korzysta z toalety. Każdy musi posmakować. Wy też nie macie wyboru. Pobierajcie karty, przygotujcie własną porcję ciastoliny i bierzcie się za gotowanie.

Zabawa pycha, mówię Wam ;)

owoce i warzywa owoce i warzywaowoce i warzywaowoce i warzywaowoce i warzywaowoce i warzywa owoce i warzywa owoce i warzywa

Owoce i warzywa. Karty do pobrania:

Autor: Mamarak

Cześć! Jestem Martyna i bardzo bym chciała, żeby rodzice małych dzieci wiedzieli to samo, co ja. Każde dziecko jest artystą, a rozwijanie poprzez sztukę to dobry początek, żeby stać się człowiekiem sprawczym i samodzielnym.

10 odpowiedzi na “Owoce i warzywa. Pobierz 36 ilustrowanych kart do zabawy i nauki”

Uwielbiamy Twoje karty :) Te owoce wyglądają wspaniale. Żałuję tylko, że nie mam drukarki kolorowej w domu i cały dłuuuuugi weekend będę musiała czekać, ale wersja B&W idzie do druku zaraz z rana :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *