Kategorie
Prace plastyczne

Jak zrobić drapak dla kotka? Tektura jest dobra na wszystko!

Ostatnio wraz z Pierwszym Towarzyszem robiliśmy “abgrejt” legowiska dla kotka. Laurka z funkcją spania była formą wątpliwej rekompensaty za wyciągnięty i sponiewierany ogon. Mimo, że prezent bardzo przypadł do kociego gustu, to jednak nie miał bezpośredniego przełożenia na wzrost entuzjazmu względem zabaw w doktora. W ogóle mnie to nie dziwi, jednak syna z racji wieku większość rzeczy dziwi, a jego chęci poznawcze w dniu dzisiejszym wymagały bezpiecznego ukierunkowania. Tym bardziej, że pogoda nieciekawa, a powszechnie wiadomo, że ta wyjątkowo sprzyja konfliktom międzygatunkowym.

dla kotka

Tektura – remedium na wszystko.

W naszej sytuacji społeczno-demograficznej skutecznym rozjemcą i niezawodnym sposobem na wspólną zabawę, jest tektura. Gdy odbieram paczkę – już wiem, że zaraz wszystko co żyje zleci się w pośpiechu. I kocur i kotka oblegają karton, bo grzeje, bo smakuje, bo można się schować. Dziecię przybiega i zaczyna skandować – Pisi,pisi! Znaczy – Matka łap pisaki, szkoda czasu! O tak, gdy deszcz pada, a atmosfera gęstnieje tektura to dobre wyjście. A tak się składa, że zostało nam jej jeszcze trochę z przypadkowo napaćkanego dzieła.

Temat pracy: drapak dla kotka

To pozycja z mojego szkicownika, która już od jakiegoś czasu pięła się na szczyt listy projektów do realizacji. Można takie cudo kupić w sklepie, ale gdzie w tym frajda. Może to osobliwe, ale autentycznie fascynują mnie drapaki z tektury :D . To genialny pomysł a przy tym tak oczywisty, że już dawno powinien wyprzeć swój sizalowy odpowiednik. Może nawet do tego dojdzie, bo każdy kociarz wie, że koty kochają tekturę, a oferta tekturowych drapaków jest coraz szersza i łatwiej dostępna. Wczoraj widziałam taki nawet w Rossmanie.

Co jest potrzebne do zrobienia drapaka?

  1. Tektura, nam posłużył karton z średniej wielkości paczki.
  2. Nożyczki lub nóż introligatorski (inaczej nóż do tapet).
  3. Klej ­ – najlepiej wikol lub introligatorski np. Magic.
  4. Pędzel do nakładania kleju.
  5. Liniał lub miara.

Wykonanie krok po kroku:

1. Tniemy karton na cieńsze paski. My założyliśmy ok. 5 cm, bo była to optymalna szerokość dla wielkości naszego arkusza.

Paski wcale nie muszą być idealne równe, nasza kotka twierdzi, że nawet lepiej jak nie są :)

dla kotka

2. Jest tektura – są pisaki. Tym bardziej, że Pierwszy Towarzysz jest jeszcze trochę za młody na pracę z nożyczkami. A czas pociąć długie paski na mniejsze. U nas ostateczny wymiar to ok. 40×5 cm.

dla kotka

3. Powstały stosik trzeba teraz posklejać. My użyliśmy do tego pędzla i wikolu. Klej rozcieńczyliśmy odrobiną wody, żeby łatwiej się rozprowadzał.

dla kotkadla kotka

4. Czekamy chwilę, aż nasza mata przeschnie i wyrównujemy krawędź. Teoretycznie można to sobie darować. Dla kotka krzywa czy prosta krawędź nie robi różnicy, jednak mi osobiście robi ;)

dla kotkadla ktoka

UWAGA!

Wersja dla leniwych oraz osób, które mają awersję do jakiegokolwiek klejenia. Zamiast kleić można też wykorzystać pudełko np. po butach. Paski na długość docinamy do  wielkości pudełka i ciasno je w nim układamy.

A oto efekt końcowy:

Wymarzony drapak każdego kotka a do tego legowisko o właściwościach termicznych. Nasze koty zakochały się w nim od pierwszego niuchnięcia. Chyba musimy zrobić drugi, bo jeden stał się powodem kocich sprzeczek :) .

dla kotka dla kotka

Za to widzę poprawę w relacji dziecko – kotka ;)

dla kotka

Autor: Mamarak

Cześć! Jestem Martyna i bardzo bym chciała, żeby rodzice małych dzieci wiedzieli to samo, co ja. Każde dziecko jest artystą, a rozwijanie poprzez sztukę to dobry początek, żeby stać się człowiekiem sprawczym i samodzielnym.

5 odpowiedzi na “Jak zrobić drapak dla kotka? Tektura jest dobra na wszystko!”

Troche cos Ci nie poszło z tym drapakiem.O ile pociąć rowni faktycznie nie jest latwo bo sama mialam z tym problrm o tyle karton trzeba pociąć w odpowiednim kierunku a Ty niestety wybralas zły.Paski powinny byc wycinane w poprzek a nie wzdłuż “fal” ktore sa qewnatrz kartonu.Wtedy najlepiej spelnia swoja funkcję… Pozdrawiam :-)

Dzięki za podpowiedź, ale moje koty nie wyznają się na kierunku fal i drapak świetnie im służy po dziś dzień ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *