Kategorie
Prace plastyczne

Laurka z odciskiem dłoni i koperty dla babci i dziadka

Dzieci rosną, czas szybko leci, ja prawię banały, bo ciąża zaczęła sobie używać na moich szarych komórkach. Następstwem czego wzruszam się na reklamie proszku do prania i zachodzę w głowę, jak to się stało, że nie mam odcisku dłoni pierworodnego z jego najwcześniejszego okresu życia? Z tego mojego haniebnego zaniedbania powstała całkiem przyjemna aktywność plastyczna oraz laurka dla babci i dziadka.

Jej wykonanie to zabawa na 15 minut, czyli w sam raz dla mniej cierpliwych dwu- i trzylatków. A dla starszaków – niespodzianka – koperty do pobrania i wydrukowania ze specjalnym babcinym i dziadkowym motywem, które stanowić mogą ciekawą oprawę dla przepięknych i autorskich dzieł Waszych dzieci.

Może warto również zorganizować wysyłkę zaadresowaną do dziadków, którzy mieszkają za daleko, żeby odwiedzić ich osobiście?

laurka

Laurka dla babci i dziadka

Do przygotowania laurki potrzebne Wam będą:

  • kolorowe kartki bloku technicznego A4
  • kredki tudzież inne pisadła i ozdabiacze
  • nożyczki, klej
  • odciski dłoni
  • wydruki z pliku PDF, który udostępniam Wam na samym końcu

Oprócz kopert w dwóch formatach znajdziecie tam także moje rysunki, życzenia i dedykacje „Dla Babci”, „Dla Dziadka”.

laurka

Odbijanie odcisku dłoni

Zanim przystąpiliśmy do wykonania laurek, urządziliśmy sobie bardzo zmysłowym i przepiękne w skutkach malowaniem palcami. Można ten etap pominąć. Można odbić dziecięcą dłoń bezpośrednio na kolorowej kartce, ale w ten sposób ominie Was najlepsza zabawa i bardzo rozwijająca aktywność plastyczna.

laurka laurka laurka laurka

Dawno się tak nie bawiliśmy, bo pędzle zastąpiły dłonie już jakiś czas temu, ale po zaangażowaniu mojego artysty widzę, że musimy do tego wrócić.

O malowaniu palcami, korzyściach i organizacji z udziałem tych najmłodszych (dzieci 1+) przeczytacie w tym wpisie: Malowanie palcami. O farbach i bezstresowej organizacji. A ja powiem Wam tylko w ramach uzupełnienia, że malowanie palcami z 3-latkiem wygląda już zupełnie inaczej. Dopiero mając takie porównanie, widzę jakie to moje dziecko już duże i kumate ;)

Laurka – wykonanie

Dla babć wyhodowaliśmy kwiatki, dla dziadków posadziliśmy drzewka. I tak sobie myślę, że starsze dzieci zainspirowane naszą zabawą, mogą w bardzo ciekawy sposób rozwinąć ten temat.

laurka laurkalaurkalaurka laurka

laurka

Na koniec dziecię przykleiło dedykację „Dla Babci” i „Dla Dziadka” i wkleiło w środek wlepkę z życzeniami i kokardkę. Nie bez powodu wybrałam ten wierszyk. Nauczyła mnie go moja babci, a ja posługiwałam się nim przy każdej okazji, zamieniając tylko adresata na „ciocię”, „mamę”, „tatę” itd. Bardzo praktyczne rozwiązanie, moje dzieci też tego nauczę;)

laurkalaurkalaurka laurkalaurka

Koperta dla babci i dziadka

Tak jak wspominałam wyżej, koperty są dostępne w dwóch formatach.

Pierwsza koperta w wersji dla babci i dziadka, pasuje do kartek w formacie A6 i mieści się w całości na kartce A4. Wystarczy ją tylko wyciąć i złożyć.

Druga koperta w wersji dla babci i dziadka jest dostosowana formatem do kartek A5. Mieści się na dwóch kartkach A4. Poszczególne elementy trzeba wyciąć, skleić ze sobą i gotowe.

laurka laurka laurka laurka laurka

Pozwólcie, że na koniec, zanim jeszcze pobierzecie plik z rysunkami, życzeniami i i kopertami, pomęczę Was jeszcze troszeczkę i wcielę się na chwilę w znawcę i krytyka sztuki – w końcu tytuł magistra sztuki zobowiązuje ;)

Ludzką dłoń można porównać do matryca, która wyszła spod ręki największego mistrza grafiki warsztatowej. Mogę tylko pomarzyć, że moja sucha igła (technika graficzna druku wklęsłego) osiągnie kiedyś taką doskonałość.

Te odbicia dziecięcych łapek to nie tylko ckliwa pamiątka na lata. Ta misterna siateczka linii papilarnych, wyczuwalna pod dotykiem palców ma najprawdziwszą wartość artystyczną. Taką odbitkę wystarczy tylko podpisać, oprawić w ramę i zawiesić na honorowym miejscu, bo jest warta (również w opinii znawcy i krytyka sztuki) wielokrotnie więcej niż drukowane reprodukcje wielkich mistrzów, a nawet niejeden bohomaz z gatunku sztuki współczesnej.

laurka laurka laurka laurka laurka laurka laurkalaurka

Pliki do pobrania:

Kochani, łapcie inspirację, pobierajcie materiały, twórzcie i chwalcie się efektami na facebookowym profilu. I miejcie oczy szeroko otwarte, żeby przypadkiem nie przegapić żadnego małego dzieła sztuki :)

Autor: Mamarak

Cześć! Jestem Martyna i bardzo bym chciała, żeby rodzice małych dzieci wiedzieli to samo, co ja. Każde dziecko jest artystą, a rozwijanie poprzez sztukę to dobry początek, żeby stać się człowiekiem sprawczym i samodzielnym.

8 odpowiedzi na “Laurka z odciskiem dłoni i koperty dla babci i dziadka”

A my właśnie w trakcie tworzenia prezentów na dzień Babci i Dziadzia. Oczywiście są też własnoręcznie robione kartki, więc koperty od Ciebie będą jak znalazł (super, że są też w formacie A5, bo my często właśnie w takim tworzymy kartki – większa przestrzeń do kreatywnej pracy).

Witaj Zuzanno! Bardzo się ciesze, że tu trafiłaś, bo dzięki temu ja mogłam poznać Twój blog :) Karta takiego standardowego bloku (A4) złożona na pół tworzy format A5, czyli w tym wypadku potrzebujesz dużej koperty. I nie przejmuj się tak bardzo tym brudzeniem. Trochę bałaganu na pewno będzie, ale za to jak fantastycznie wpływa on na rozwój dziecka!

Też w tym roku wpadłam na pomysł wykorzystania małych łapek. Póki co mój 5cio miesięczniak ograniczył się tylko do odbitki, resztę stworzyła mama, ale wszystko przed nami :) nasze obrazki powstały na sklejce, wiec się łatwo nie zniszczą. Żałuję tylko, że nie zrobiłam takiego dla siebie… :) https://uploads.disquscdn.com/images/e7d1b93d73ebd3a87d071a62645d16fc20474cf679af9268e763d8fb82ab0c5b.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/e5692612d13282301d4f44beaf237f0d96ad743200d9ec50bf6fc3f2277f770a.jpg

Cudowności! ja właśnie najbardziej te odciski łapek kocham. Nawet bez dodatków są dla mnie najpiękniejsze, ale taka tabliczka ze sklejki to też świetny pomysł! I nie żałuj tylko zrób taką dla siebie. Może na Dzień Mamy? :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *