Kategorie
Prace plastyczne

Patera, miska i foremki z masy papierowej. Dziecięcy handmade

Masa papierowa, balony, wałek, nożyk i odrobina wyobraźni. Tyle nam potrzeba, aby stworzyć ozdobne naczynia własnego autorstwa. Bardzo proste a przy tym ciekawe w wykonaniu – wprost idealna praca plastyczna dla dzieci. Nasze naczynia powstały z myślą o zbliżającej się Wielkanocy, ale wystarczy zmienić ich wykończenie lub tylko sposób wykorzystania, aby patera, miska czy foremki mogły cieszyć oko przez cały rok.

miska

Patera – skorupka jajka

1. Wałkujemy masę papierową,  w taki sposób aby uzyskać kształt zbliżony do koła i grubość około 2-3 milimetrów.

miska

2. Nakładamy masę na wcześniej nadmuchany balon, dociskamy i wycinamy nożykiem ząbkowaną krawędź.

miska

miska

3. Odkładamy balon z masą do wyschnięcia. Jej całkowite utwardzenie może potrwać od 24-48 godzin w zależności od warunków suszenia.

Miska – gniazdo

1. Wałkujemy masę papierową podobnie jak poprzednio i tniemy ją na paski.

miska

miska

2. Nakładamy paski na wcześniej nadmuchany balon. Dociskamy je w miejscach, gdzie się stykają, tak aby warstwy masy papierowej dobrze się ze sobą skleiły i odkładamy drugi balon do suszenia.

miska

miska

miska

Foremki – skorupki

1. Tym razem jako bazę wykorzystaliśmy plastikowe jajo po dużej Kinder Niespodziance. Masy nie wałkowaliśmy, tylko przyklejaliśmy ją kawałek po kawałku.

miska

2. Wycięliśmy ząbkowaną krawędź po całym obwodzie jajka i odłożyliśmy masę do suszenia.

miska

miska

24-48 godzin później

Foremki ściągaliśmy z plastikowego jaja po 24 godzinach. Nie były jeszcze w pełni utwardzone, ale właśnie dzięki temu łatwiej było je ściągnąć. Dosychały sobie już bez plastikowej bazy przez kolejne 24 godziny.

miska

Po 48 godzinach papierowa masa w pełni się utwardziła. Przebiliśmy balony a nasza miska i patera nabrały kształtu.

miska

miska

Miska w kształcie gniazda jako jedyna została poddana dodatkowej obróbce – papierem ściernym wyrównaliśmy jej powierzchnię.

miska

Pozostało już tylko pomalować nasze naczynia.

miska

miska

Papierowa masa błyskawicznie wchłania wodę, dlatego farba na niej schnie równie szybko. Mniej więcej tyle co obejrzenie książeczki z dwulatkiem ;)

miska

miska

Jeszcze tylko kilka kresek i nasze foremki, miska i patera gotowe. Opcjonalnie możemy dodatkowo zabezpieczyć nasze naczynia, tak aby można je przecierać na mokro bez obawy, że papierowa masa wchłonie wodę. Możemy użyć do tego werniksu akrylowego lub bezbarwnego lakieru.

DSC_4453

miska

miska

miska

Wyrabianie naczyń z masy papierowej to kreatywna i prosta zabawa idealna dla młodszych dzieci. Mój dwulatek uwielbia już samo ugniatanie, dłubanie i wałkowanie tej kreatywnej masy. Poza naczyniami robiliśmy już →ozdoby wielkanocne→dinozaura→zajączki , a klikając w poszczególne linki znajdziecie też więcej informacji na temat właściwości i możliwości masy papierowej.

Kto wie, co zrobimy z niej jako następne. Chodzi mi po głowie taki jeden naprawdę duży projekt ;)

Autor: Mamarak

Cześć! Jestem Martyna i bardzo bym chciała, żeby rodzice małych dzieci wiedzieli to samo, co ja. Każde dziecko jest artystą, a rozwijanie poprzez sztukę to dobry początek, żeby stać się człowiekiem sprawczym i samodzielnym.

2 odpowiedzi na “Patera, miska i foremki z masy papierowej. Dziecięcy handmade”

Jakim cudem przegapiłam ten wpis!? Te miseczki są po prostu świetne! Muszę się chyba za masą papierową rozejrzeć…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *