Kategorie
Prace plastyczne

Jesienna girlanda czy wycinanka? Pomysły na prace plastyczne z liści

Kiedy wymyślam prace plastyczne dla mojego dziecka, bardziej niż na powielaniu najpiękniejszego szablonu, zależy mi na tych wszystkich pięknych rzeczach, które dzieją się w jego głowie w trakcie samodzielnego odkrywania i samego tylko procesu tworzenia. To dlatego tak wiele u nas abstrakcji i formy bliżej nieokreślonej. Czasem pokażę mu coś nowego – jakąś ciekawą technikę plastyczną, niecodzienne narzędzie lub efekt specjalny. Ale na co dzień króluje w naszym domu prostota i bardzo podstawowe przybory plastyczne.

Z tym wymyślaniem to też nie zawsze i nie do końca. Często moja rola ogranicza się do rozlania farby lub podania odpowiedniego narzędzia. Ja tylko stwarzam okazję i optymalne warunki. Pomysły najczęściej przychodzą w trakcie, a efektów nigdy nie jestem do końca pewna.

Jeśli dacie trzylatkowi do ręki nożyczki, klej, pastele olejne, kartkę, i na ten przykład stosik liści i bez większych instrukcji zacznie sobie w tym wspólnie przewracać i dłubać, istnieje duże prawdopodobieństwo, że też stworzycie kolaże z liści i materiał na jesienną girlandę.

A może i nie?

Być może Wasze dziecię na widok kolorowych pasteli zaskoczy Was czarnym kotkiem na tle czarnego nieba i też będzie fantastycznie. Albo  zamarzy mu się liściaste konfetti i w ogóle nie będzie zainteresowane rysowaniem. Moja rada w takiej sytuacji? Odłóż na bok swoje dorosłe obsesje ( albo się z nimi rozpraw w TYM tekście) i podążaj za swoim dzieckiem.

Pomysły na prace plastyczne z liści

1. Rysowane liście

Czym można ozdobić jesienne liście?

Jeśli nie chcemy narażać się na dziecięce frustracje, warto pomyśleć o miękkim narzędziu. Kredki ołówkowe mogą sobie z tym zadaniem nie poradzić, a dziecię porwie sobie nimi liścia zanim jeszcze zdąży cokolwiek stworzyć. Właśnie dlatego podsunęłam dziecięciu pod nos pastele olejne. Dodatkowo zadbałam o wytrzymałość liści poprzez utrwalenie ich sposobem, o którym pisałam Wam ostatnio:

Jak utrwalić jesienne liście? Sensoryczna kompozycja 2.0

To drugie nie jest obowiązkowe. Utrwalone liście są bardziej wytrzymałe i odporne na kruszenie, ale pastele olejne powinny poradzić sobie także ze świeżynkami przyniesionymi prosto ze spaceru.

Pastele pęknie uwidaczniają unerwienie liścia, dlatego nawet nie sililiśmy się na bardziej skomplikowane rysunki. Samo bazgranie po nich było wystarczająco satysfakcjonujące.

plastyczneplastyczneplastyczneplastyczne plastyczne

2. Girlanda z liści

Liście można ozdobić na różne sposoby. My wykorzystaliśmy pastele olejne, ale równie przyjazna liściom będzie farba, pędzle, gąbki albo wałki. Żeby stworzyć z nich girlandę, przymocowaliśmy do ściany dwa haczyki i rozwiesiliśmy między nimi białe sznurowadło o długości 190 cm. Do tego drewniane spinacze, którymi przyczepiliśmy nasze liście.

Bardzo szybko się okazało, że taka girlanda z sznurowadła do twór bardzo plastyczny i uniwersalny. Jeszcze tego samego dnia zawisły na niej dziecięce rysunki, których przybywa codziennie. Po sezonie jesiennym planuję wprowadzić na niej klimat zimowy, bo okazała się bardzo wdzięcznym i praktycznym rozwinięciem naszej dziecięcej galerii.

plastyczneplastyczneplastyczne plastyczneplastyczneplastyczne

3. Serduszka z liści

Do tej zabawy dziecię moje musi jeszcze odrobinę dorosnąć, a jeśli będzie równie dziecinne co jego matka, to może z niej nawet nigdy nie wyrosnąć.  Tę „sztuczkę” pokazała mi kiedyś moja babcia i był taki czas, że nie przepuściłam żadnej wolnej kartce.

Po prostu musiałam ją złożyć na pół i wyciąć serducho. Dokładniej to połowę serducha, kształtem przypominającą łezkę, która po rozłożeniu zamieniała się w idealnie kształtne serce.

Na pewno to znacie, ale czy pokazywaliście dzieciom albo próbowaliście tego na liściach?

plastyczne plastyczne plastyczne plastyczne plastyczneplastyczne plastyczneplastyczne

4. Kolaże z liści

To ulubiona zabawa mojego dziecięcia. Nożyczki i klej w dalszym ciągu cieszą się u nas ogromnym powodzeniem. Właśnie o takich podstawowych, prostych i często niedocenianych narzędziach pisałam Wam na samym początku. Zabawa tworzy się sama, dziecię ćwiczy rękę, a w głowie dzieją się piękne rzeczy.

Ja wykorzystałam negatyw po wyciętych serduszkach. Dziecię stworzyło pojazd z napędem na 12 kół.

I jak Wam się podobają nasze prace plastyczne z liści? Macie ochotę dodać do nich coś jeszcze?

plastyczne plastyczne plastyczne plastyczne plastyczne plastyczneplastyczne plastyczne

Autor: Mamarak

Cześć! Jestem Martyna i bardzo bym chciała, żeby rodzice małych dzieci wiedzieli to samo, co ja. Każde dziecko jest artystą, a rozwijanie poprzez sztukę to dobry początek, żeby stać się człowiekiem sprawczym i samodzielnym.

2 odpowiedzi na “Jesienna girlanda czy wycinanka? Pomysły na prace plastyczne z liści”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *