Kategorie
Prace plastyczne Rysowanie krok po kroku

Bocian krok po kroku i zabawa z lotu ptaka

Miałam na dziś plan. To był naprawdę dobry plan. A ostał się z niego tylko bocian. Możecie pobrać go na samym końcu ;)

Mój plan spalił na panewce, bo dziecię miało dużo lepszy, a na imię mu było Wielki Spontan. Zaczęło się całkiem niewinnie. Farbki akwarelowe, zwykle ukryte na samym dnie kreatywnego inwentarza, leżały sobie na widoku – Kto je tam położył?! – Ja się pytam.

Dziecię podchwyciło i nie było zmiłuj. Nieważne, że matka unika akwareli jak ognia albo raczej jak kot wody. Jeśli dziecię chce malować, należy się tylko cieszyć ;)

bocian

Spytacie, dlaczego TAKA zahartowana i odporna na artystyczny bajzel baba boi się dziecięcych akwarelek? Może i są łatwo zmywalne, może faktycznie nie brudzą tak bardzo jak farby do malowania palcami, jednakże do malowania nimi niezbędna jest woda.  A ta u nas zawsze kończy na panelach, meblach, ścianie, rozchlapana na 4 wiatry hektolitrami. Wilgoć w domu to dla mnie temat nie do przeskoczenia (i dobry na osobny wpis). Całe szczęście, znalazłam na to radę ;)

Malarstwo plenerowe

Pogoda rozpieszcza nas w tym roku i żal z tego nie skorzystać. Jeśli przytłacza Was perspektywa artystycznego nieładu, spróbujcie malowania na balkonie, w ogrodzie, na działce, gdziekolwiek poza domem. Będziecie mieli okazję zobaczyć na własne oczy, ile radości sprawicie tym swoim pociechom. Może ten widok przekona Was do tego, żeby w domu zrobić czasem wyjątek? ;)

Zabawa z lotu ptaka

Takie zabawy uważam za najlepsze. Inicjowane i sterowane przez dziecko, a nie przez dorosłego. Wystarczy tylko dać się porwać i podchwycić to, co nasza pociecha nam sygnalizuje.

Rozłożyliśmy arkusze papieru na balkonie. Dziecię się na nich położyło, a ja obrysowałam markerem małego wróbelka. A może jaskółkę? ;)

bocian

bocian

bocian

bocian

bocian

bocian

bocian

Zaczęliśmy od kolorowania wróbla, ale szybko przenieśliśmy się poza jego obręb. Widok z lotu ptaka był dużo ciekawszy. Malowałam i równocześnie opisywałam widziany krajobraz: drzewa, łąki, jeziora, pola lawendy, rzeki…

bocian

bocian

O, jest i bagno. Dobrze, że nie na panelach :D

bocian

Bardzo często opowiadam podczas malowania. Snuję historię lub zwyczajnie opisuję to, co w danej chwili malujemy. Dzięki temu dziecię angażuje różne zmysły, ćwiczy pamięć i koncentracje, ucząc się przy okazji nowych słów.

Woda wylana na balkonie nie jest wcale taka straszna. Można zabarwiać ją różnymi kolorami i obserwować, jak się mieszają. Przepiękne efekty i fantastyczna zabawa, której zdjęcia nie oddadzą ;)

Sami musicie spróbować! Propozycja w sam raz na upalne dni. 

bocian

bocian

bocian

bocian

bocian

DSC_7812

bocian

bocian

Bocian. Karta krok po kroku do pobrania

bocian

Autor: Mamarak

Cześć! Jestem Martyna i bardzo bym chciała, żeby rodzice małych dzieci wiedzieli to samo, co ja. Każde dziecko jest artystą, a rozwijanie poprzez sztukę to dobry początek, żeby stać się człowiekiem sprawczym i samodzielnym.

6 odpowiedzi na “Bocian krok po kroku i zabawa z lotu ptaka”

Haha, czego się nie robi dla dziecka :D Ja następnym razem pójdę na całość i wyjdę z Dzieciem malować na trawie. Tam może brudzić do woli ;)

Świetny pomysł! Moja mała bardzo, bardzo chętnie maluje akwarelami, a że mnie bałagan – nawet ten mokry – całkiem niestraszny, maluje niemal codzienne. Cieszę się, że będę jej mogła zaproponować pewną odmianę. A i wyjście na balkon jest świetnym rozwiązaniem! Dzięki, że tak chętnie dzielisz się swoimi pomysłami!

Zuch mama! Cieszę się, że do nas trafiłaś :) Dziękuję bardzo za miłe słowa, dodałaś mi nimi skrzydeł, więc lecę podejrzeć, co tam się u Was wyczynia. Czuję, że mi się spodoba!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *