Kategorie
Edukacja artystyczna

Darmowe atrakcje i wydarzenia dla dzieci. Gdzie szukać?

wydarzenia

Jak często zabieracie dzieci do teatru, muzeum, galerii? Czy zdarza Wam się brać udział w rodzinnych warsztatach: architektonicznych, plastycznych, ceramicznych z szydełkowania lub robotyki? A może gustujecie w spotkaniach plenerowych: z książką, seansem filmowym, grą miejską lub animatorami kultury? A skąd wziąć na to wszystko czas i pieniądze? Z tempem współczesnego życia nawet nie próbuję dyskutować, z tym każdy musi rozprawić się osobiście. Zawartość Waszego portfela tym bardziej nie ma znaczenia. Wszystkie atrakcje i wydarzenia, o których dziś mowa są darmowe lub w bardzo przystępnych cenach. Zainteresowani? Wystarczą dwa słowa.

Kultura dostępna

Znacie? Korzystacie? Tym, którzy pierwszy raz słyszą, należą się wyjaśnienia. Kultura dostępna to portal internetowy i fantastyczne narzędzie do wyszukiwania wydarzeń kulturalnych na terenie całego kraju (nie tylko dla dzieci), całkowicie darmowych lub takich, gdzie cena biletu nie przekracza 20 zł.

Wchodzicie na www.kulturadostepna.pl, klikacie w menu WYDARZENIA, w prawym górnym rogu ustawiacie swoją lokalizację i gotowe. Przeglądacie ofertę kulturalną dostępną w Waszej okolicy. Możecie też zawęzić poszukiwania, wybierając rodzaj atrakcji np. DLA DZIECI.

Wyobraźcie sobie, że w samej tylko Warszawie w ciągu najbliższych 2 tygodni odbędzie się ponad 50 darmowych wydarzeń adresowanych do tych najmłodszych odbiorców kultury. Warszawiacy! Ci to mają dobrze! Tylko tych korków, spalin i kosztów życia Wam nie zazdroszczę.

Tacy Krakowiacy wcale nie mają gorzej. Że też mój mąż Krakowiak zostawił dla mnie to centrum kulturalnych wydarzeń, fanów fantastyki i gier rpg, naprawdę się dziwię.

Nie trudno zgadnąć, że mieszkańcy pozostałych miast wojewódzkich też mają z czego wybierać. A jak wygląda sytuacja „prowincjuszy” takich jak ja i być może Ty? Na pewno wybór jest mniejszy i nie zawsze na miejscu, ale cóż to dla mnie zapakować dziecko do pociągu i wyruszyć na jednodniową wycieczkę do Trójmiasta? Taki też mam plan na Dzień Dziecka, bo wspólne obcowanie z kulturą i spacer po molo to zgodnie z moim systemem wartości najcenniejszy prezent, jaki mogę mu podarować.

Wydarzenia kulturalne w mniejszych miastach

29 maja obchodziliśmy Dzień Działacza Kultury i z tej okazji chciałabym Was dzisiaj do czegoś zachęcić. To nieprawda, że w małych miejscowościach nic się dzieje. Nierzadko bywa całkiem odwrotnie i choć na mniejszą skalę dzieje się całkiem sporo i wcale nierzadko.

Oprócz Kultury dostępnej śledzę profile społecznościowe mojego miasta, Centrum kultury i Ogniska pracy pozaszkolnej (Wam też to polecam) i widzę, że największym problemem z jakim borykają się średnie i małe miejscowości to dotarcie do swojego odbiorcy. Wypracowanie własnych lub korzystanie z ogólnodostępnych kanałów informacyjnych oraz zebranie ogłoszeń o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w jednym miejscu. Dlatego właśnie apeluję dziś do Was, abyście korzystali i szerzyli informację o portalu Kultura Dostępna.

Ogłoszenie o wydarzeniu może dodać każdy i jest to zupełnie darmowe. Warunek to weryfikacja treści przez redakcję, wstęp wolny na wydarzenie lub cena biletu nieprzekraczająca kwoty 20 zł (więcej informacji znajdziecie TUTAJ). Co ciekawe, dodając swoje ogłoszenie mamy możliwość wydrukowania go w formie ulotki lub plakatu. Wygodne i przydatne, prawda?

Na pewno jest wśród Was wiele osób powiązanym z życiem kulturalnym swoich miast. Organizatorzy mniejszych lub większych inicjatyw, pracownicy szkół, członkowie stowarzyszeń, korzystający z ośrodków sportowych i instytucji kulturalnych, zwykli obywatele mający z takimi kontakt. Szepnijcie komu trzeba lub sami dodawajcie ogłoszenia. Niech wieść gminna się niesie, a kultura będzie naprawdę dostępna dla wszystkich.

A teraz powiedzcie, Kochani, jak to wygląda u Was? Jak często słyszycie opinie, że nic się w Waszych miastach nie dzieje? A może macie inne i niezawodne sposoby na docieranie do oferty kulturalnej w swoich miejscowościach? Bądźcie dobrymi działaczami kultury i podzielcie się nimi w komentarzach :)

Autor: Mamarak

Cześć! Jestem Martyna i bardzo bym chciała, żeby rodzice małych dzieci wiedzieli to samo, co ja. Każde dziecko jest artystą, a rozwijanie poprzez sztukę to dobry początek, żeby stać się człowiekiem sprawczym i samodzielnym.

9 odpowiedzi na “Darmowe atrakcje i wydarzenia dla dzieci. Gdzie szukać?”

O proszę! Małżonek akurat skończy rok szkolny, może to dobre miejsce, aby to uczcić i rozpocząć wakacje :D

Ale trafiłam, bo właśnie przeczesuję internet, żeby coś na jutro zaplanować :) Mieszkamy w Warszawie, więc atrakcji tak jak pisałaś jest sporo. Marzy mi się pójść z młodym do teatru ale jeszcze za młody:) na te dziecięce przestawienia. Tak myślę, że z tym dotarciem do odbiorcy to w dużej miejscowości też nie do końca dobrze to funkcjonuje, jeżeli chcesz zobaczyć co się dzieje w najbliższej okolicy-dzielnicy trzeba się często najwięcej naszukać. Dzięki bardzo za polecenie portalu, lecę przeglądać. Dobrego dnia!! :)

Ale super sprawa! Zaraz będę buszować i szukać gdzie tu moje 10 miesięczne (już!) Dzieciątko zabrać :D Ostatnio byliśmy na meczu piłki nożnej i byla mega zadowolona :)

Wpadłam na twój blog wczoraj przez kolorowanki i od wczoraj cały czas przeglądam :) Tyle pomysłów mam już zaczerpniętych, że chyba będę musiała dobę wydłużyć :D a serwis który poleciłaś razem z twoim blogiem trafia do zakładek :) na pewno często będę odwiedzać obie stronki :)
Pozdrawiamy razem z prawie dwuletnią Nadią :)

Ależ się cieszę! Dziękuję za odwiedziny i miłe słowo :) Pozdrawiam Was serdecznie i zapraszam po więcej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *