Czy warto opowiadać dzieciom legendy? A może, gdybym była z nimi za pan brat za dzieciaka, to bym teraz takich głupich pytań nie zadawała?
I może na lekcje historii uczęszczałabym chętniej? Miałabym lepszą składnię, szersze horyzonty i tytanowy kręgosłup moralny? Dostrzegłabym piękno i kulturowe bogactwo naszego kraju znacznie wcześniej? A tożsamości regionalnej, naleciałości językowych i tańców w kostiumach ludowych nigdy nie rozpatrywałabym w kategorii umiarkowanego lub totalnego obciachu?
Na szczęście dla mnie (i dla mojego potomstwa): nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. A ja po pomaturalnym oświeceniu z książką (pierwszą wziętą do ręki świadomie i całkiem dobrowolnie), wieloletniej fascynacji mitologią słowiańską i w końcu z dwudziestoma dziewięcioma wiosnami na karku, dochodzę do wniosku, że jednak nie taka straszna strzyga ze mnie wyrosła.
Powiem więcej!
Dziś będę zgrabna i powabna, jak ta wodna rusałka – Bogunka, od których to rzeka Bug wzięła swoją nazwę, i zanim zdążycie się zorientować, wszystkich Was pochwycę i wciągnę w głębiny. Baśni, legend… i dziecięcych farbek.
Baśniowa Mapa Polski. Legendy, podania, baśnie. Strachy cuda i dziwy w pięknym kraju nad Wisłą
Pomysł ten kotłował się w mej łepetynie od dawna i dodam złowieszczo, że Baśniowa Mapa Polski to dopiero początek.
Chciałam stworzyć mapę, która nie byłaby tylko naścienną ozdobą dziecięcego pokoju, ale także swego rodzaju impulsem. Wabikiem. Zaproszeniem do zgłębienia tego fascynującego świata opowieści, wierzeń, słowiańskich bestii i ziaren historii.
Jestem pewna, że przypadnie ona do gustu nie tylko młodszemu pokoleniu. I kto wie, komu sprawi więcej frajdy? Tym bardziej się cieszę, że Baśniowa Mapa Polski doczekała się druku wielkonakładowego, a każdy chętny może nacieszyć nią oko i dostać na własność! Mapa będzie dostępna w sprzedaży, jednak zanim to nastąpi, możecie ją wygrać w konkursie.
Co trzeba zrobić, aby dostać ją w swoje ręce?
Po pierwsze odszukać swoją ulubioną legendę. Może już taką macie? A jeśli nie, wystarczy trochę poszperać. Internet to fantastyczne narzędzie, a ja przez ostatnie tygodnie przewertowałam w nim dziesiątki zbiorów i setki legend. Tu gorąco polecam Bajkowy Zakątek -> KLIK. Znajdziecie w nim imponujący spis opowieści, w tym bezpłatnego e-booka z polskimi legendami autorstwa Dominiki i Mariusza Strzeleckich.
Po drugie stworzyć wspólnie z dzieciakami (lub też samodzielnie) dzieło plastyczne inspirowane wybraną legendą. Macie pełną dowolność. Możecie zilustrować temat dosłownie, popuścić wodzę fantazji, dodać coś od siebie lub idąc za naszym przykładem – zatrząść tradycyjnym ujęciem i całym domem w posadach ;)
Naszą wersję legendy o Panu Twardowskim (Perfect łamane przez Behemoth) i kulisy jej powstawania przedstawię może innym razem, ale nie jestem pewna, czy to nie będzie zbyt wiele :)
Tymczasem zachęcam Was do zakasania rękawów i wzięcia udziału w zabawie!
Do wygrania 3 plakaty z Baśniową Mapą Polski
Przynajmniej! Wszakże wszyscy wiedzą, że Mamarak jest łasa na obrazki autorstwa zarówno tych małych, jak i dużych, a zaangażowanie i wszelkie przejawy twórczości wynagradza hojną ręką i ciepłym słowem.
Zasady konkursu
1. Aby wziąć udział w konkursie należy stworzyć pracę plastyczną inspirowaną dowolną legendą.
2. Praca może być zarówno wierną ilustracją legendy, jak i jej dowolną interpretacją, wariacją lub też autorską kontynuacją.
3. Zdjęcie lub skan pracy należy opublikować na fanpage’u mamarak pod postem konkursowym (z dnia 13.09), podając przy tym imię i wiek autora oraz tytuł legendy (opcjonalnie można dodać także krótki opis).
4. Spośród nadesłanych prac osobiście wyłonię zwycięzców, którzy otrzymają Baśniową Mapę Polski mojego autorstwa w formie wydruku B2 (48×68 cm).
5. Konkurs trwa do poniedziałku 19 września do północy. Wyniki zostaną ogłoszone w czwartek w osobnym wpisie podczas wystawy pokonkursowej. Zwycięzca ma 3 dni, aby zgłosić się do mnie z danymi do wysyłki.
6. Będzie mi bardzo miło, jeśli polubicie mój profil na FB i udostępnicie posta konkursowego.
Więcej zgłoszeń, to szansa na więcej nagród i jeszcze okazalsza wystawa pokonkursowa! Kto nie brał udziału w poprzednim wernisażu koniecznie musi nadrobić. O tutaj: Galeria Sztuki Powszechnej Mamarak
Czekam na Wasze zgłoszenia. Niech moc legend będzie z Wami!
10 odpowiedzi na “Legendy, podania i Baśniowa Mapa Polski do wygrania!”
O rajunciu! Jesteś niesamowita! I teraz przez Ciebie idę szukać legend :P
I bardzo Ci tak dobrze! :D
A czy do konkursu może zgłosić się klasa uczniów?
Pewnie, że może! Jeśli dobrze rozumiem, chodzi o pracę zbiorową? Świetny pomysł na zajęcia integracyjne i ciekawe omówienie legendy! A wygrana w ten sposób mapa mogłaby np. zawisnąć w klasowej sali. Zachęcam do udziału, chciałabym to zobaczyć :)
Piękna! A kiedy będzie można ją zakupić? Ja to bym musiała poszukać czegoś w legendach o motocyklistach, bo na tapecie ostatnio tylko brum brum i titit. Wcale się nie rwie do malowania ten mój Gizmolove, ech…
„Perfect łamane przez Behemoth” zrobiło mi dzień :D
W przyszłym tygodniu rusza sklep na dawandzie :) A ty myślisz dlaczego u nas na tapecie same samochody, kotki i typy spod ciemnej gwiazdy? Wszystko, co dwulatki lubią najbardziej :D
OK, to czekam na cynk :)
Można jeszcze gdzieś zamówić tą mapę? Sklep internetowy dawanda już nie istnieje.
Czy można jeszcze gdzieś nabyć tę mapę/??/
Wcześniej nie było prostej możliwości, ale niedawno reaktywowałam sklep i zostało mi jeszcze kilka egzemplarzy Baśniowej :) o tutaj: https://martynapazera.com/kategoria-produktu/mapy/