Kategorie
Prace plastyczne Rysowanie krok po kroku

Niedźwiedź. Rysowanie krok po kroku i niedźwiedzia maska DIY

Dzień Niedźwiedzia, traktowany przez nas jako dobra okazja do zabawy, był jedną z ważniejszych dat w kalendarzu dawnych Słowian. W wierzeniach naszych przodków, niedźwiedź, to zwierz wyjątkowy. Obdarzony nabożnym szacunkiem jako wcielenie pogańskiego boga Welesa, ale też budzący grozę – postrach kniei.

Uwielbiam mitologię ludów europejskich, z czego wierzenia i legendy słowiańskie najbardziej i również dlatego Dzień Niedźwiedzia nie mógł u nas przejść bez echa. W ramach powrotu do korzeni i z chęci przybliżenia pradawnych tradycji mojemu dziecku, postanowiłam zrobić dla niego niedźwiedzią maskę, w której to dokona się rytuał przejścia… No dobra, tak naprawdę to nie zwariowałam a popuściłam wodze fantazji. Chodziło tylko o dobrą zabawę, do której Was również zachęcam. Niedźwiedzia maska wykonana według naszego pomysłu to dobry początek i niezawodny pobudzacz wyobraźni.

Poza tym – tradycyjnie – czeka na Was karta do pobrania i druku, z której dowiecie się: jak narysować niedźwiedzia.

Mam nadzieję, że już zacieracie łapki ;)

niedźwiedź

Niedźwiedź. Maska krok po kroku

Projektowanie niedźwiedziej maski rozpoczęłam od papierowego prototypu. To na jego podstawie powstał szablon, który posłużył do stworzenia wersji tekturowej. Możecie pobrać go na samym dole wraz z kartą: jak narysować niedźwiedzia. A poniżej – lista pozostałych rzeczy, których będziecie potrzebować:

  • karton
  • nożyczki
  • nożyk introligatorski
  • mocny klej (np. UHU lub w pistolecie – na ciepło)
  • farby
  • wstążka lub gumka

1.  Drukujemy szablon i wycinanym elementy.

niedźwiedź

2. Odrysowujemy szablon na kawałku tektury i znów wycinamy. Przy wycinaniu małych elementów, jak oczy czy sierść, bardzo pomocne okazały się nożyk introligatorki oraz nożyczki do paznokci.

niedźwiedź

niedźwiedź

3. Wyginamy mordkę niedźwiedzia odwzorowując przerywane linie z wydrukowanego szablonu.

niedźwiedź

4. Sklejamy ze sobą warstwy jak na poniższych zdjęciach.

niedźwiedź

niedźwiedź

5. Formujemy i przyklejamy niedźwiedzi nos.

niedźwiedź

6. Czekamy chwilę, aż klej zwiąże i rozpoczynamy malowanie. Ja użyłam farb akrylowych, ale tempery lub dobrej jakości plakatówki również się sprawdzą. Kontroler jakości przydatny choć niewymagany ;)

niedźwiedź

niedźwiedź

niedźwiedź

7. Jeszcze tylko mocowanie i maska gotowa.

niedźwiedź

niedźwiedź

Szybszą alternatywą dla maski tekturowej jest maska papierowa – prostsza do wykonania przez młodsze dzieci. Wystarczy, że wydrukujemy szablon na grubszym papierze np. karce z bloku technicznego, pomożemy wyciąć poszczególne elementy i mały artysta może ozdabiać maskę.

niedźwiedź

niedźwiedźniedźwiedź

Na koniec szybkie ujęcie „zza kulis”, tego co działo się podczas robienia maski, bo musicie wiedzieć, misiaczki, że brudne zabawy są najlepsze ;)

niedźwiedź

Bawcie się dobrze i dajcie się ponieść wyobraźni!

Niedźwiedź. Rysowanie krok po kroku

niedźwiedźniedźwiedź

Autor: Mamarak

Cześć! Jestem Martyna i bardzo bym chciała, żeby rodzice małych dzieci wiedzieli to samo, co ja. Każde dziecko jest artystą, a rozwijanie poprzez sztukę to dobry początek, żeby stać się człowiekiem sprawczym i samodzielnym.

7 odpowiedzi na “Niedźwiedź. Rysowanie krok po kroku i niedźwiedzia maska DIY”

Kot -mistrz drugiego planu Fantastyczny pomysł na bloga, cieszę się, że Pani go prowadzi, jestem już zakochanym w Pani pracach stałym czytelnikiem Moje dziecko ma 6 miesięcy, więc zaczynam ćwiczyć rysowanie!

Dziękuję, z takimi czytelnikami na pewno nie przestanę :) Pozdrawiam ciepło mamę i maluszka <3

Dziękujemy! :) Kot nam się faktycznie udał (mieszaniec persa i dachowca). Co do odplamiacza to raczej stawiam na łatwo zmywalne farby, a w wyjątkowych przypadkach przed włożeniem do pralki nacieram plamy mydłem odplamiającym z Rossmanna. Nawet daje rade :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *