Dzień Niedźwiedzia, traktowany przez nas jako dobra okazja do zabawy, był jedną z ważniejszych dat w kalendarzu dawnych Słowian. W wierzeniach naszych przodków, niedźwiedź, to zwierz wyjątkowy. Obdarzony nabożnym szacunkiem jako wcielenie pogańskiego boga Welesa, ale też budzący grozę – postrach kniei.
Uwielbiam mitologię ludów europejskich, z czego wierzenia i legendy słowiańskie najbardziej i również dlatego Dzień Niedźwiedzia nie mógł u nas przejść bez echa. W ramach powrotu do korzeni i z chęci przybliżenia pradawnych tradycji mojemu dziecku, postanowiłam zrobić dla niego niedźwiedzią maskę, w której to dokona się rytuał przejścia… No dobra, tak naprawdę to nie zwariowałam a popuściłam wodze fantazji. Chodziło tylko o dobrą zabawę, do której Was również zachęcam. Niedźwiedzia maska wykonana według naszego pomysłu to dobry początek i niezawodny pobudzacz wyobraźni.
Poza tym – tradycyjnie – czeka na Was karta do pobrania i druku, z której dowiecie się: jak narysować niedźwiedzia.
Mam nadzieję, że już zacieracie łapki ;)
Niedźwiedź. Maska krok po kroku
Projektowanie niedźwiedziej maski rozpoczęłam od papierowego prototypu. To na jego podstawie powstał szablon, który posłużył do stworzenia wersji tekturowej. Możecie pobrać go na samym dole wraz z kartą: jak narysować niedźwiedzia. A poniżej – lista pozostałych rzeczy, których będziecie potrzebować:
- karton
- nożyczki
- nożyk introligatorski
- mocny klej (np. UHU lub w pistolecie – na ciepło)
- farby
- wstążka lub gumka
1. Drukujemy szablon i wycinanym elementy.
2. Odrysowujemy szablon na kawałku tektury i znów wycinamy. Przy wycinaniu małych elementów, jak oczy czy sierść, bardzo pomocne okazały się nożyk introligatorki oraz nożyczki do paznokci.
3. Wyginamy mordkę niedźwiedzia odwzorowując przerywane linie z wydrukowanego szablonu.
4. Sklejamy ze sobą warstwy jak na poniższych zdjęciach.
5. Formujemy i przyklejamy niedźwiedzi nos.
6. Czekamy chwilę, aż klej zwiąże i rozpoczynamy malowanie. Ja użyłam farb akrylowych, ale tempery lub dobrej jakości plakatówki również się sprawdzą. Kontroler jakości przydatny choć niewymagany ;)
7. Jeszcze tylko mocowanie i maska gotowa.
Szybszą alternatywą dla maski tekturowej jest maska papierowa – prostsza do wykonania przez młodsze dzieci. Wystarczy, że wydrukujemy szablon na grubszym papierze np. karce z bloku technicznego, pomożemy wyciąć poszczególne elementy i mały artysta może ozdabiać maskę.
Na koniec szybkie ujęcie „zza kulis”, tego co działo się podczas robienia maski, bo musicie wiedzieć, misiaczki, że brudne zabawy są najlepsze ;)
Bawcie się dobrze i dajcie się ponieść wyobraźni!
7 odpowiedzi na “Niedźwiedź. Rysowanie krok po kroku i niedźwiedzia maska DIY”
Dziękuję! Dzięki Tobie zaczęłam rysować z dzieckiem.
Cieszę się ogromnie! Pozdrawiam ciepło dużych i małych artystów ;)
Kot -mistrz drugiego planu Fantastyczny pomysł na bloga, cieszę się, że Pani go prowadzi, jestem już zakochanym w Pani pracach stałym czytelnikiem Moje dziecko ma 6 miesięcy, więc zaczynam ćwiczyć rysowanie!
Dziękuję, z takimi czytelnikami na pewno nie przestanę :) Pozdrawiam ciepło mamę i maluszka <3
Dziękujemy i także pozdrawiamy :)
Jak zwykle robi wrażenie! No i macie pięknego kotka! :)
PS a jakiego odplamiacza używacie? :D
Dziękujemy! :) Kot nam się faktycznie udał (mieszaniec persa i dachowca). Co do odplamiacza to raczej stawiam na łatwo zmywalne farby, a w wyjątkowych przypadkach przed włożeniem do pralki nacieram plamy mydłem odplamiającym z Rossmanna. Nawet daje rade :D